I Ty możesz zostać handlowcem

Ostatnio pewien bardzo inteligentny inżynier zadał mi pytanie, które zainspirowało mnie do prowadzenia tego bloga i zmotywowało do rozszerzenia oferty programów szkoleniowych.

Zapytał mnie w prosty sposób:

Co mam zrobić, od czego zacząć, czego się nauczyć i co zmienić  żeby zostać skutecznym handlowcem? 

Powiedział, że od wielu lat pracuje jako inżynier w dziale wsparcia sprzedaży, pokazuje klientom bardzo skomplikowane rozwiązania technologiczne, klienci dobrze go rozumieją, lubią, chętnie przychodzą na jego prezentacje, ale nadal traktują go jak inżyniera. W firmach w których pracuje – również. Nie chcą powierzyć mu klientów, projektów sprzedażowych, jego aplikacje na stanowiska handlowe spotykają się z odmową.

Popatrzyłam na niego i pomyślałam, że rzeczywiście wygląda jak inżynier.

Na początek, zacznij wyglądać jak handlowiec. Popracuj na swoim wizerunkiem, który można zmienić stosunkowo najmniejszym nakładem czasu.

Zmień sweter na koszulę i marynarkę, jeansy na spodnie, włóż elegancie buty. Zamiast plecaka używaj biznesowej teczki. Włóż elegancki zegarek.

Posłuchaj jak mówisz i zmień swój styl rozmowy. Używaj słów charakterystycznych w sprzedaży, wpleć do rozmowy wyrażenia związane z korzyściami biznesowymi, odwołuj się do swoich doświadczeń z klientami, którzy kupili, a nie wdrożyli.

Niech Twój wizerunek niesie spójny przekaz, zarówno w czasie spotkania, prezentacji ale także i w tzw. wolnym czasie. Ludzie dzisiaj oglądają nas nie tylko w realnym życiu, ale śledzą nasze życie w Internecie. Dopilnuj, żeby Twój „awatar” potwierdzał Twój wizerunek handlowca gdyby ktoś sprawdzał Twój wizerunek w sieci. (a sprawdzi, na pewno!).

A przede wszystkim zacznij myśleć jak handlowiec. I tutaj padło sakramentalne  pytanie tzn. jak?

Jak myśli handlowiec?

Podstawa naszych sukcesów, w każdej dziedzinie życia, zaczyna się w naszej głowie, w sposobie myślenia, w paradygmatach o które opieramy nasze oceny sytuacji i nasze działanie.

W ciągu 25 lat pracy  w branży IT zrozumiałam, że Ci którzy odnoszą trwały sukces w sprzedaży, czy biznesie, charakteryzują się pewnym sposobem myślenia, cechami charakteru, podejściem do sytuacji.

Widziałam także tych, którzy szybko zawierali spektakularne kontrakty, opierając się na trikach, manipulowaniu a czasem nawet łamaniu prawa. Ich zwycięstwa trwały krótko – jeden góra dwa kontrakty – i zmiana firmy co dwa lata, zmiana rynków – żeby „na świeżym” polu móc znowu podokazywać. Tak też można zarabiać na życia. Wybór należy do każdego z nas.

Ludzie kupują od ludzie. Jeśli więc chcesz mieć mocną pozycję na rynku, sprawić żeby to Twojemu pracodawcy zależało na Twojej pracy a nie Tobie na jego wynagrodzeniu, zacznij myśleć jak ludzie sukcesu.

  • Przede wszystkim zrozum, że klientów i kontraktów wystarczy dla wszystkich. Rozwijaj w sobie tzw. „mentalność dostatku”
  • Poznaj swoje prawdziwie wartości i najważniejsze priorytety, marzenia. Zacznij zaspakajać swoje potrzeby a nie oczekiwania innych.
  • Skup się na sprawach ważnych. Broń się przed kołowrotkiem spraw pilnych. One zawsze przychodzą z zewnątrz.
  • Szanuj siebie samego, klientów i konkurencję.
  • Podchodź do klienta z nastawienie wygrana – wygrana, żeby mieć pewność że bez względu na to jak zakończą się Wasze rozmowy, obydwie strony nie wyjdą z poczuciem że zostały oszukane czy wykorzystane, że przegrały.

Innymi słowy – chcesz odnosić sukcesy jako handlowiec?

Oprzyj swój wizerunek, styl życia, sposób komunikacji o charakter, system wartości i sposób myślenia.

W postach tego bloga, dzielę 25 letnim doświadczeniem w pracy handlowca, sprzedawcy, dyrektora sprzedaży. Opisuję sposoby wypraktykowane w dziesiątkach sytuacji z różnymi klientami, dzięki którym zbudowałam trwałe relacje, przynoszące korzyści wszystkim przez wiele lat. Opisuję też najciekawsze przypadki w mojej karierze, kontraktów za podpisanie których nagrodę wręczał mi sam Bill Gates. Przeanalizuje też sytuacje kiedy nie wszystko poszło po naszej myśli.

Jeśli chcesz się rozwijać jako handlowiec, sprzedawca czy przedsiębiorca- zapraszam do lektury.

Miło mi będzie jeśli zostawisz po sobie ślad, komentarz czy uwagi.

A może masz pytania? Konkretne sytuacje do rozwiązania – pytaj. Dołoże wszelkich starań żeby szybko odpowiedzieć.

Ten wpis został opublikowany w kategorii sprzedaż i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *