Naucz się pływać – zapowiada się długi dystans.

Czy Ty też dekoncertujesz się widząc na ekranie swoją twarz w czasie spotkania? Czy brakuje Ci kontaktu wzrokowego ze słuchaczami? Chciałbyś podkreślić wagę argumentu właściwym gestem, tak jak zawsze to robiłeś, ale kamera w małym okienku pokazuje tylko Twoją twarz?

Wydawało mi się, że przejście na współpracę z klientami online to tylko zmiana narzędzia. Nawet wygodniej i taniej – nie tracę czasu na transport, wystarczy  wejść do pokoju, usiąść przed komputerem. Mogę nawet być w piżamie – powiem, że kamera nie działa albo zbyt słabe łącze nie pozwala na transfer obrazu. Tymczasem, przechodząc na on line przypominamy pływaka, który próbuje utrzymać się na wodzie, przetrwać. Na dłuższą metę, jednak ….

Jak wykazywały badania, ponad 60% przekazu to nasza mowa ciała. I tych 60% zostaliśmy pozbawieni. Teraz waga przesunęła się w stronę słowa, tonu głosu, merytorycznego przygotowania. Na Skype nie może być ciszy. Nie ma przerywników w postaci łyka kawy, czy sięgnięcia po ciasteczki, zrobienia notatki. Kamera także bezlitośnie pokazuje nam wszystkie nasze miny i nagle widzimy każdy swój grymas, minę, niepewność w oczach. Zdekoncentrowani staramy się to ukryć. Rozmowa przed kamera z podglądem wymaga innych umiejętności niż prezentacja nawet przed bardzo licznym audytorium.

Czy po odwołaniu wszelkich zakazów wrócimy do poprzednich zwyczajów w 100%? Raczej należy się spodziewać, że jednak w znacznym stopniu zostaniemy w strefie zdalnej pracy i izolacji społecznej.

Efektywność w biznesie  czasie izolacji społecznej to nie tylko przeniesienie usług do Internetu, czy otwarcie e-sklepu on line. Biznes zdalny wymaga głębokich zmian w procesach, wymaga zupełnie innych kompetencji, potrzebuje innych narzędzi.

Firmy, które znalazły się w trudnej sytuacji z powodu izolacji i gwałtownie zmieniają swój biznes na pracę zdalną, przypominają człowieka, który wrzucony na głęboką wodę macha rękami aby się utrzymać. Jest to strategia przetrwania. Dopóki starczy sił. Żeby odnieść sukces w nowej sytuacji trzeba nauczyć się pływać – technika, oddech, praca rąk i nóg, kondycja.

Ten wpis został opublikowany w kategorii sprzedaż i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *