Poza werbalne elementy rozmowy

Jak powszechnie wiadomo, tylko 7% przekazu wyrażanych jest za pomocą słów. Reszta to nasz ton, tembr głosu a przede wszystkim bo aż 58% tzw.  mową ciała. Zazwyczaj na skróty mowę ciała rozumie się jako pozycję rąk, nóg, tułowia względem słuchającego. Ale popatrzmy na to szerzej. Z mojej praktyki wyniosłam bardzo głębokie przekonanie ze mowa ciała obejmuje cały nasz wizerunek. Czyli jak wyglądamy. Jak jesteśmy ubrani. Jak korzystamy z akcesoriów (np. okulary, długopis, laptop, szklanka wody, filiżanka kawy), jaki jest nasz styl życia, jakie role pełnimy poza pracą. 

To ze mamy wyglądać schludnie, profesjonalnie – wiemy wszyscy. A w szczegółach? Tzn jak powinniśmy być ubrani?

I tutaj kłaniają się tzw. archetypy, czyli typy osobowości. Jung opisał 12 rodzajów osobowości i z punktu widzenia sprzedaży – nie ma pasującego lub nie,  archetypu.  Chodzi tylko i wyłącznie o spójność przekazu. Potrzebny jest jednolity, spójny przekaz tego jak wyglądamy, jak mówimy i jaki styl życia prowadzimy. Świadomie i konsekwencje budujemy harmonię w postrzeganiu naszej osoby. Dzięki temu, ludzie z którymi się spotykamy „czytają nas” z przyjemnością i odczuwają pozytywny spokój w naszym towarzystwie. Łatwo potrafią wskazać, poczuć nasze wartości (przynajmniej jedną, którą się kierujemy) i jeśli kierują się podobną wartością – możemy czuć się pewni dobrego wrażenia i dobrej atmosfery współpracy.

Przyjrzyjmy się Mędrcowi

Mędrzec, Nauczyciel, Guru  – kojarzy się z doświadczeniem , specjalistyczną wiedzą, profesjonalizmem i obiektywnym spojrzeniem na świat. Nie odwołuje się do emocji a zdobywa zaufanie poprzez odwoływanie się do danych statystycznych, wyników badań, przedstawia analizę danych. Oferuje swoje produkty jako gotowe rozwiązania i – zwykle udziela jednoznacznych odpowiedzi.

Jak ubiera się Mędrzec? – prosto, klasycznie, z dbałością o jakość. Mężczyzna z brodą, kobieta w upiętych włosach. Często noszą okulary – to ważny symbol wiedzy i mądrości.   Mężczyzna w trzyczęściowym garniturze, kobieta w garsonce – spódnica nie odsłania kolan.

W czasie rozmowy mówi powoli, bez wyrażania emocji, często odwołują się do danych statystycznych. Używa taki słów jak: pewny, skuteczny, sprawdzony, jak wynika z badań, gwarancja, z pewnością, …Szanowny Panie, Proszę Pani. Może mu się zdarzyć że wygłasza expose z katedry.

Styl życia mędrca, to ciągłe doszkalanie, dzielenie się wiedza i doświadczeniem. Można go znaleźć na forach branżowych, gdzie publikuje merytoryczne artykuły, na portalach społecznościowych pokazuje się w sytuacjach rozwijających wiedze, na wykładach, konferencjach, szkoleniach.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *