Naucz się pływać – zapowiada się długi dystans.

Czy Ty też dekoncertujesz się widząc na ekranie swoją twarz w czasie spotkania? Czy brakuje Ci kontaktu wzrokowego ze słuchaczami? Chciałbyś podkreślić wagę argumentu właściwym gestem, tak jak zawsze to robiłeś, ale kamera w małym okienku pokazuje tylko Twoją twarz?

Wydawało mi się, że przejście na współpracę z klientami online to tylko zmiana narzędzia. Nawet wygodniej i taniej – nie tracę czasu na transport, wystarczy  wejść do pokoju, usiąść przed komputerem. Mogę nawet być w piżamie – powiem, że kamera nie działa albo zbyt słabe łącze nie pozwala na transfer obrazu. Tymczasem, przechodząc na on line przypominamy pływaka, który próbuje utrzymać się na wodzie, przetrwać. Na dłuższą metę, jednak ….

Czytaj dalej

Zaszufladkowano do kategorii sprzedaż | Otagowano , , , , , , | Dodaj komentarz

Cyfrowy salesman

Pandemia zmusiła wiele firm na szybkie i nie zaplanowane przejście na model pracy zdalnej. Niespodziewanie i nagle wiele działań biznesowych musieliśmy zacząć wykonywać bez osobistego kontaktu, poza firmą.

Pozornie nie stanowi to specjalnego problemu – istnieje wiele narzędzi które nam umożliwiają wykonywanie obowiązków bez wychodzenia z domu. Komunikatory, organizatory spotkań itp.

Pozornie zmieni się tylko sposób komunikacji i kontaktów – z salki konferencyjnej przenieśliśmy się do zacisza własnego domu.

Czytaj dalej

Zaszufladkowano do kategorii Uncategorized | Dodaj komentarz

Sprzedaż na pączku z dziurką

A co teraz? Czy w  sytuacji izolacji, ograniczenia kontaktów osobistych, odwrocie w kierunku zrównoważonego rozwoju – będą potrzebne zmienione sposoby działania. Czy trzeba wypracować inne metodyki sprzedaży, pozyskiwania klienta, badania jego potrzeb.

Holandia mnie nie zawiodła  i w obecnej sytuacji. Wypracowała model zmian jaki chce wdrożyć wychodząc z pandemii wyglądający jak … pączek z dziurką. Zawsze jest jako społeczeństwo lekko przed resztą, pokazując kierunki w jakich zmierzamy jako społeczności. Możemy się z nimi nie zgadzać, te kierunki mogą nam się nie podobać, ale takie są i nic na to nie poradzimy. Ewoluujemy w stronę wolność i tolerancji jak w Holandii. Teraz dość odważnie wyciągnęli wnioski z koronowirusa, którego nazwali komornikiem największego naszego wierzyciela – Ziemi.

Czytaj dalej

Zaszufladkowano do kategorii sprzedaż | Dodaj komentarz

Nie kupuj. Napraw!

Pandemia poddała rewizji nasz dotychczasowy styl życia. Bo jak żyliśmy dotychczas? Szybko, butnie, samowystarczalnie, egoistycznie i w dużym skupieniu na tym co materialne. Miłość zamieniliśmy na seksualność, duchowość na doznanie i kolekcjonowanie wrażeń.

Świat po pandemii będzie inny. Jaki i kiedy? Szukasz odpowiedzi na takie pytania? Nie wiesz jak przygotować się do tego nowego świata?

Czytaj dalej

Zaszufladkowano do kategorii sprzedaż | Otagowano , , , , , , | Dodaj komentarz

Szpieg który tworzy Twój wizerunek.

O tym, jak bardzo wizerunek jest ważny w skutecznej sprzedaży wiesz od pierwszego spotkania z klientem. Zazwyczaj myśląc o wizerunku masz na myłśi Twój strój, gadżety jakich używasz czasem dołożysz do tego mowę ciała i ewentualnie język jakim się posługujesz. Ale w epoce cyfrowej rewolucji, to nie wszystko, ponieważ swój wizerunek tworzysz w dwóch światach: realnym i cyfrowym. Dzisiaj chciałam zwrócić uwagę jak tworzy się cyfrowy wizerunek.

Innymi słowy: jak widzi Cię Internet.

Twój cyfrowym obraz powstaje w Internecie nawet wtedy kiedy o tym nie wiesz. Nazywamy go awatrem.

Czytaj dalej

Zaszufladkowano do kategorii Uncategorized | Dodaj komentarz

Co wspólnego mają sprzedawca i lekarz.

Ostatnio, realizując usługi sprzedaży dla swoich klientów, częściej niż zwykle spotykam się z nowymi klientami. Ludźmi i firmami z którymi nie łącza mnie żadne relacje, których nie znam i których chcę do siebie przekonać w czasie jednej rozmowy, chociażby na tyle żeby chcieli się spotkać ze mną jeszcze raz a ja żebym rozpoznała czego naprawdę potrzebują i co dla nich jest najważniejszym problemem do rozwiązania. Czytaj dalej

Zaszufladkowano do kategorii Uncategorized | Otagowano , , , , , , , , , , | Dodaj komentarz

Co to znaczy być Account Managerem?

Kiedy odpowiadasz za sprzedaż do dużej organizacji i chcesz sprzedać ważne, kluczowe dla niej rozwiązanie czy usługi, stawiasz się w skomplikowanej sytuacji.

Pamiętam, jak kilka lat temu uczestniczyłam w szkoleniu w Stanach jak sprzedawać systemy ERP. Na koniec był egzamin i jedno z pytań było: Od kogo zaczniesz kontakt? Lista odpowiedzi możliwych do wyboru to: CEO, CFO, CIO. Zabrakło mi jednej kluczowej odpowiedzi: tego kogo najlepiej znam.  Czytaj dalej

Zaszufladkowano do kategorii Uncategorized | Dodaj komentarz

Czy farmaceuta sprzedaje?

Zderzyłam się ostatnio z problemem, czy sprzedaż i kształcenie umiejętności sprzedażowych, w takich zawodach jak kosmetolog, farmaceuta czy lekarz jest potrzebne?

Farmaceuta i kosmetolog to szlachetne zawody mające na celu pomaganie ludziom i dbanie o ich zdrowie, wygląd i samopoczucie. Ale wiedza merytoryczna na nic się nie zda, jeśli nie będzie umiejętności jej wykorzystania i przekazania w kontakcie z konkretnym człowiekiem w aptece lub gabinecie. Czytaj dalej

Zaszufladkowano do kategorii sprzedaż | Dodaj komentarz

Najpierw diagnoza, potem recepta.

Zanim zaczniesz doradzać klientowi, poznaj jego potrzeby i kryteria wyboru.

Niby banalne, ale jakże często zdarza nam się natknąć na handlowców,  którzy popełniają ten błąd, przepełnieni entuzjazmem i potrzebą odniesienia sukcesu.

Nauczono ich, że produkt czy rozwiązanie, które sprzedają, dostarcza klientowi takich a nie innych korzyści i na ślepo opowiadają o nich, nie umiejąc pochylić się nad naszymi oczekiwaniami. Czytaj dalej

Zaszufladkowano do kategorii Uncategorized | Dodaj komentarz

Folozofia sprzedaży

Jeśli rozmawiamy z klientem i on nas pyta, czym różni się nasz produkt, nasze rozwiązanie od konkurencji – odpowiedź sprowadza się zazwyczaj, do dyskusji o szczegółach w technologii, funkcjonalności, zasad marketingu. Czasem poruszamy się na granicy potrzeb klienta. Klienci mają pełną świadomość że różnice są minimalne i często nie istotne. Dlaczego wiec wybierają tę a nie inną firmą, technologię dostawcę?

 

Odpowiedź wydaje się prosta, gdy się jej udziela,  nieco trudniej gdy mamy ją zastosować.

Czytaj dalej

Zaszufladkowano do kategorii Uncategorized | Dodaj komentarz